Bezpieczeństwo dzieci w internecie – czy możemy je ubezpieczyć?

Od lat pracujemy na Państwa zaufanie


Jako rodzic starasz się zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo w każdym zakresie. W domu czuwasz nad nim Ty, w szkole tę rolę przejmują nauczyciele. Co z przestrzenią neutralną, jaką stanowi internet? Zobacz, na czym powinna polegać ochrona dzieci w Internecie i jaką rolę może w niej odegrać ubezpieczyciel.

Powszechna cyfryzacja – dobrodziejstwo czy źródło zagrożenia w internecie dla dzieci?
Ułatwienie i upowszechnienie dostępu do internetu, które miało miejsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat, przyniosło za sobą wiele korzyści. Dzieci czerpią całymi garściami z wiedzy i rozrywki dostępnej w sieci. Ułatwia im to także podtrzymywanie kontaktu z rodziną czy przyjaciółmi, który np. przez pandemię był znaczenie utrudniony. To wszystko zapewnia im znacznie łatwiejszy start w dorosłość niż ich rówieśnikom żyjących choćby 30 lat temu.
Nie można zaprzeczyć temu, że internet może być czymś dobrym, jeśli jest użytkowany we właściwy sposób. Niestety dla wielu osób stanowi narzędzie, które często bywa wymierzone w najmłodszych użytkowników sieci. Takim zagrożeniom można zapobiegać, jednak najpierw trzeba mieć świadomość ich występowania oraz odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie.
Niebezpieczeństwa czyhające w internecie na dzieci – TOP 5
Często słyszy się, że internecie każdy znajdzie coś dla siebie. Niestety dotyczy to również osób szukających łatwego, bezbronnego celu – a właśnie taki stanowią najmłodsi, którzy ze względu na swoje doświadczenie nie zawsze są w stanie samodzielnie wykryć niebezpieczeństwo.
Do najważniejszych zagrożeń w internecie czyhających na dzieci można zaliczyć:
Treści nieprzystające do wieku – pewnych treści nieletni zdecydowanie nie powinny oglądać. Niestety trafienie na materiały o charakterze seksualnym czy wręcz pornograficznym wcale nie jest tak trudne, jak powinno być, gdyż często pojawiają się nawet w reklamach na pozornie bezpiecznych stronach. Zobaczone w nieodpowiednim wieku, mogą spowodować wiele szkód, m.in. zaburzyć postrzeganie własnego ciała i swojej seksualności przez młodego człowieka.
Trolling i cyberstalking – w internecie każdy czuje się anonimowy i bezkarny. To właśnie dlatego zjawisko hejtu jest w nim tak częste i trudno je zwalczyć. Pomyśl, jaki wpływ może to mieć na psychikę dziecka, skoro także osoby dorosłe cierpią z powodu nieprzychylnych komentarzach publikowanych z anonimowych kont.
Naruszenie prywatności i kradzież wrażliwych danych – nieopatrzne kliknięcie podejrzanego linku lub podanie komuś hasła może skończyć się kradzieżą danych osobowych, a nawet utratą pieniędzy z konta bankowego. Dziecko powinno korzystać zawsze tylko z zaufanych źródeł, a najlepiej nie otwierać żadnych stron niezatwierdzonych przez rodzica.
Zawieranie niewłaściwych znajomości – choć historie o 45-letnim mężczyźnie podającym się przez internet za kilkulatkę wydają się dziś bardzo nieprawdopodobne, takie sytuacje wciąż się zdarzają. Młodsi użytkownicy internetu łatwiej ulegają manipulacji oraz łatwiej o ich zaufanie. Warto uświadomić dziecku, że nie powinno wierzyć we wszystko, co czyta w sieci, gdyż nigdy nie wie, kto znajduje się po drugiej stronie łącza.
Niebezpieczne wyzwania – to zjawisko, które obecnie najczęściej obserwuje się na superpopularnym w ostatnim czasie TikToku. Polega na rzucaniu wyzwań, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia. Umieszczenie ich na modnym portalu sprawia, że dzieci chętnie się ich podejmują, nie myśląc o ewentualnych skutkach.

Jak unikać zagrożeń w internecie? Praktyczne wskazówki
Zabranianie korzystania z internetu nie jest najlepszym sposobem na ochronę dziecka przed tym całym złem, które tam na nie czyha. Nowoczesne technologie otaczają nas z każdej strony i nawet jeśli dziecko nie będzie miało dostępu do sieci w domu, na pewno nie obędzie się bez niego w szkole. Dodatkowo zakazany owoc kusi najbardziej, więc będzie szukało sposobów na to, by używać internetu w tajemnicy przed rodzicami.
Kontroluj dostęp dziecka w internecie
Lepszym pomysłem może okazać się szczera rozmowa na ten temat i wytłumaczenie, jak dbać o bezpieczeństwo w internecie. Pomocna może okazać się funkcja kontroli rodzicielskiej. Włączysz ją niemal na każdym urządzeniu z dostępem do sieci. Pozwala ona ograniczyć dostęp do stron czy usług, które uznamy za nieodpowiednie. Wiele systemów oferuje także samodzielną weryfikację i podział treści na te odpowiednie i nieodpowiednie. Oczywiście, nie zastąpi to także samodzielnego czuwanie nad tym, na co patrzy dziecko w internecie.
Wybierz odpowiednie ubezpieczenie
Dobrym rozwiązaniem będzie zakup ubezpieczenia szkolnego dziecka, które rozszerzone jest o ochronę w internecie. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego uzyskamy inny zakres wsparcia. Do działań wspieranych przez polisę należą m.in. pomoc psychologiczna, informatyczna czy prawna. Możesz skorzystać z niej, jeśli dziecko napotka na swojej drodze zagrożenia w sieci. Jakie firmy ubezpieczeniowe oferują ochronę przed niebezpieczeństwami w internecie?
UNIQA – Hejt w internecie
Obecnie UNIQA udostępnia ubezpieczenie szkolne NNW z dodatkową ofertą „Hejt w Internecie”. To ochrona prawna, która zapewnia wsparcie w razie pojawienia się nadużyć względem naszej pociechy. Oferuje dodatkowo możliwość skorzystania z pomocy specjalisty IT czy konsultacji psychologa.
BeeSafe – Dziecko w internecie
Firma BeeSafe oferuje uczniom zestaw narzędzi, które skutecznie ma chronić od zagrożeń w internecie. W tym przypadku nacisk postawiony jest na stalking, który według kodeksu karnego stanowi przestępstwo zagrożone pozbawieniem wolności do lat 3. Wybierając to NNW szkolne, możemy też liczyć na wsparcie np. w razie utraty danych lub dostępów do portali społecznościowych czy skrzynki e-mail.

Compensa – Dziecko w sieci
Kolejnym ubezpieczycielem, który oferuje rozwiązania dbające o bezpieczeństwo dzieci w internecie jest Compensa. Wraz z ubezpieczeniem szkolnym możemy wykupić dodatkowo usługę „Dziecko w sieci”. Podobnie jak w przypadku UNIQA, opłacając składkę, w razie potrzeby uzyskasz wsparcie informatyczne, psychologiczne lub poradę prawną.

Podsumowanie
- Na dzieci w internecie czyha wiele zagrożeń m.in. dostęp do treści nieprzystających do wieku, trolling czy cyberstalking.
- Ograniczenie dostępu do nieodpowiednich stron może wspomóc funkcja kontroli rodzicielskiej.
- Towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce oferują już wsparcie w razie zagrożenia bezpieczeństwa dzieci w internecie.
- Ubezpieczeniem obejmujących ochronę w internecie jest NNW szkolne.
- W ramach polisy możemy liczyć na pomoc informatyczną, prawną czy konsultacje psychologiczne.

źródło: www.punkta.pl






© Copyright 2017 Mobirise
All Rights Reserved

Kontakt:


E-mail: biuro@tf-biznes.pl 
Tel. : +48 509 118 159




Siedziba firmy:

TF-BIZNES Wojciech Krzysztoń
Wola Dalsza 24
37-100 Łańcut
NIP 8151468194
REGON 690572029 


HTML Code Creator